Jak oszczędzać?

By on 10-14-2015 in Finanse

 Niektórzy z nas mają problemy finansowe, wielu z nas przewiduje w swoim budżecie domowym większe wydatki, wielu z nas zastanawia się, jak oszczędzać i szuka skutecznych metod oszczędzania. Kwestia oszczędzania dla wielu osób to trudna sprawa, ale może okazać się, że niewielkie zmiany w dotychczasowych nawykach mogą doprowadzić do uzbierania sporej kwoty pieniężnej.

 

Przede wszystkim należy zacząć od skontrolowania wszystkich domowych wydatków. Podczas zakupów w super- czy hipermarkecie często wrzucamy do kosza zbędne produkty. W tego rodzaju sklepach aż roi się od różnego rodzaju promocji. Wydaje nam się, że wiele rzeczy nam się przyda, a po pewnym czasie okazuje się, że wcale nie są nam one potrzebne.

 

Wybierając się na zakupy najlepiej zrobić listę potrzebnych zakupów. W ten sposób unikniemy kupowania zbędnych produktów. Warto też porównywać ceny produktów i wybierać te, które mają najbardziej korzystne ceny. Na zakupy najlepiej wybierać się do dużych sieci handlowych, tam możemy sporo zaoszczędzić w porównaniu z osiedlowymi sklepikami.

 

Z promocji warto korzystać. Ale zakup każdego towaru sprzedawanego w promocyjnych cenach należy dokładnie przemyśleć. Jedzenie należy kupować z głową. Nie warto kupować na zapas, chyba że produkty mają długi okres przydatności do spożycia. Warto kupować również produkty już sprawdzone.

 

Oszczędzanie prądu i energii

 

Warto wyłączać wszystkie urządzenia z prądu, gdy z nich nie korzystamy. Należy też pilnować, by wyłączać ładowarki z gniazdka po naładowaniu telefonu. Mniejsze rachunki za prąd zapewni też odpowiednie oświetlenie mieszkania. Warto zastąpić tradycyjne żarówki energooszczędnymi. Wychodząc z pomieszczenia należy zawsze pamiętać o wyłączeniu światła.

 

Zimą warto przykręcać grzejniki. Niższa temperatura w pomieszczeniach jest zdrowsza, można się wtedy trochę cieplej ubrać.

 

Oszczędzanie wody

 

Zamiast kąpieli w wannie pełnej wody warto brać szybki prysznic. W ten sposób zużywamy dużo mniej wody. Podczas mycia rąk nie należy też odkręcać maksymalnie kranu. Wystarczy niewielki strumień. Warto też zwrócić uwagę na sposób mycia zębów. Nie należy szczotkować zębów przy odkręconym kranie. Podobnie podczas golenia się i mycia twarzy kran z wodą należy zakręcać.

 

Podczas zmywania naczyń należy napełnić wodą jedną komorę zlewu, a następnie należy szybko spłukiwać naczynia pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

 

Zmiana niektórych nawyków

 

Warto zmienić też niektóre nawyki. Warto czasem zamienić samochód na rower lub na komunikację miejską. Wielu z nas prowadzi szybki tryb życia, nie ma czasu na gotowanie, spożywa posiłki na mieście. Jednak przygotowywanie i spożywanie posiłków w domu ma swoje zalety. Pochłania czas, ale posiłki samodzielnie przygotowywane są zdrowsze i dużo tańsze niż te, które spożywamy na mieście.

 

Na temat oszczędzania powstało wiele poradników. By dowiedzieć się więcej na temat oszczędzania, warto je poczytać. Jeżeli wprowadzimy w nasze życie choć kilka pomysłów przedstawionych w książkach, uda nam się zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy.