Oszczędzanie pieniędzy

By on 10-14-2015 in Finanse

 Wielu z nas poszukuje skutecznych sposobów oszczędzania pieniędzy. Zastanawiamy się, jak odłożyć pieniądze na przyszłość, jak odłożyć pieniądze na większe wydatki, które planujemy. W oszczędzaniu nie chodzi o to, by rezygnować ze wszystkich przyjemności. Oszczędzać należy mądrze bez przesadnego zaciskania pasa.

 

Jak mądrze oszczędzać?

 

Wszelkie wydatki należy planować na początku miesiąca. Warto spisać plan, na co i ile prawdopodobnie wydamy. Warto też spisać wydatki, aby ocenić, ile pieniędzy będziemy potrzebować. To pomoże nam również ocenić, ile pieniędzy jesteśmy w stanie zaoszczędzić.

 

Jeżeli ustalimy, ile pieniędzy możemy zaoszczędzić, warto przelać tę kwotę na konto oszczędnościowe zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. W ten sposób nie zdążymy wydać pieniędzy, które chcemy i planujemy zaoszczędzić.

 

Pewną stałą kwotę co miesiąc można zaoszczędzić rezygnując z telefonu stacjonarnego. Zazwyczaj każdy z nas posiada telefon komórkowy. Nie ma więc sensu płacić dodatkowego abonamentu za telefon stacjonarny. Jeśli chodzi o telewizję kablową, telewizję satelitarną, internet czy telefon, warto wykupić te usługi u jednego dostawcy. W ten sposób zaoszczędzimy nawet kilkaset złotych w skali roku. Warto też zrezygnować z dodatkowych pakietów telewizyjnych, jeśli korzystamy z nich rzadko.

 

Warto robić zakupy w internecie. W większości przypadków ceny w sklepach internetowych są dużo niższe niż w tradycyjnych sklepach stacjonarnych. Warto też porównywać ceny. Nie należy kupować produktu w pierwszym lepszym sklepie, tylko przejrzeć oferty innych sklepów i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Warto też sprawdzić cenę towaru na serwisach aukcyjnych.

 

W sklepach warto pytać o rabaty, korzystać z promocji, wyprzedaży. Wybierając się na zakupy warto przygotować sobie listę produktów, które są nam naprawdę potrzebne. Jeżeli będziemy trzymać się listy, unikniemy zakupu wielu dodatkowych produktów.

 

Niepotrzebne rzeczy warto sprzedawać przez internet. Nie warto jednak wystawiać produktów w zbyt wysokich cenach, bo może nikt tego nie kupić. Książki oraz niektóre czasopisma i gazety można wypożyczać z biblioteki. Można też czytać je w wersji elektronicznej. Jeżeli jesteśmy stałym czytelnikiem jakiegoś czasopisma, możemy je zaprenumerować. Jednorazowo może to być spory wydatek, ale w skali roku zaoszczędzimy pewną kwotę.

 

Posiłki do pracy najlepiej zabierać z domu. Kanapki przygotowane w domu zawsze wyniosą nas mniej niż jedzenie kupowane w barku czy w sklepiku blisko pracy. Nie należy też przesadzać ze stołowaniem się na mieście, w restauracjach, w pizzeriach, barach szybkiej obsługi.

 

Warto też dbać o zdrowie, ubierać się stosownie do pogody. Ceny leków są dość wysokie, dlatego lepiej zapobiegać wszelkim chorobom, niż je leczyć. Jeśli już dopadnie nas choroba, nie należy szukać oszczędności za wszelką cenę. Warto jednak szukać tańszych zamienników leków o tym samym, składzie. Warto też zrezygnować z nałogów lub je ograniczyć. Jeżeli przeliczymy, ile miesięcznie lub rocznie wydajemy na papierosy czy alkohol, okaże się, że są to ogromne sumy.

 

Jeżeli oszczędzanie pieniędzy stanowi dla nas problem, warto poczytać literaturę na temat oszczędzania. Znajdziemy tam sporo rad dla siebie i dla naszych bliskich. Jeśli ktoś z naszych bliskich pragnie, ale nie potrafi zaoszczędzić pieniędzy, warto podarować mu taki poradnik.