Rozwój osobisty – droga do osiągnięcia celów

By on 10-14-2015 in Finanse

 W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z pojęciem „rozwój osobisty”. Istnieje wiele definicji wyjaśniających ten termin. Rozwój osobisty to działanie, którego efektem jest nabycie pewnych umiejętności, rozwinięcie swej osobowości, charakteru, ulepszanie, doskonalenie siebie w kontekście zawodowym lub osobistym.

 

Rozwój osobisty pozwala nam pokonać wszelkie ograniczenia, które nas powstrzymują przed osiągnięciem zamierzonego celu. Ideą rozwoju osobistego jest wypracowanie takiej siły woli, która pozwoli nam osiągnąć wszystkie cele, do których dążymy.

 

Aby pokonać wszelkie ograniczenia, osiągnąć zamierzone cele, nabyć nowe umiejętności, ulepszyć siebie, trzeba się szkolić. Można czytać książki, uczestniczyć w szkoleniach, seminariach, warsztatach rozwoju osobistego. Rozwój osobisty to praca nad sobą, zmienianie siebie na lepsze.

 

Elementy rozwoju osobistego

 

  • Zdobycie nowej wiedzy. Aby się doskonalić, potrzebujemy nowej wiedzy, nowych informacji. Wiedzę można zdobyć na kursach, na szkoleniach, czytając książki, a nawet przy okazji, od znajomych.
  • Stosowanie nowej wiedzy. W rozwoju osobistym ważne jest działanie. Nową wiedzę należy stosować w praktyce.
  • Stawianie nowych celów. Aby rozwój osobisty był płynny, należy stawiać sobie nowe cele. Za każdym razem, gdy osiągniemy jakiś cel, warto wyznaczyć następny.
  • Wyciąganie wniosków. Z każdego swojego działania należy wyciągać wnioski. Jeżeli coś się nie udaje, nie warto robić tego samego w kółko za pomocą tej samej techniki. Trzeba dokonać zmian i ulepszać swoje działania.
  • Świadomość obecnej sytuacji. W ten sposób możemy określić, za pomocą których technik najłatwiej i najszybciej osiągnąć cel. Świadomość obecnej sytuacji pozwala na ocenę postępów. Jeżeli mamy pełną świadomość sytuacji na dzień dzisiejszy, za jakiś czas, np. za miesiąc, za pół roku, za rok czy za dwa lata będziemy w stanie ocenić sytuację ponownie, zauważyć różnice oraz określić, czy idziemy do przodu czy się cofamy czy stoimy w miejscu. W ten sposób będziemy wiedzieli, co mamy robić dalej.

 

Planowanie rozwoju osobistego

Plan rozwoju osobistego to technika służąca wspomaganiu osiągania sukcesów. Najważniejsze jest ustalenie celów i trzymanie się ich. Droga do osiągnięcia celów nie zawsze jest prosta. Trzeba być przygotowanym na różnego rodzaju przeszkody. W planie rozwoju osobistego ważne jest, by po osiągnięciu pewnego etapu przechodzić do następnego, zdobywając wiedzę i doświadczenie oraz doskonaląc swoje umiejętności.

 

Plan rozwoju osobistego może być szczególnie potrzebny osobom, które nie potrafią stwierdzić, na czym polegają ich problemy. Plan rozwoju osobistego ma na celu pomoc w obraniu konkretnego kierunku w swoim życiu.

 

Tworzenie planu rozwoju osobistego powinno się rozpocząć od zdefiniowania obszarów życia wymagających uwagi. Należy określić, które obszary życia są najważniejsze dla naszego samopoczucia i funkcjonowania. Może to być zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, związki, finanse, hobby, rozrywka. Dla każdego z nas kluczowe znaczenie mają inne obszary.