Rozwój osobisty

By on 10-14-2015 in Finanse

 Rozwój osobisty to proces polegający na ciągłym doskonaleniu wszystkich obszarów życia człowieka. To działania w kierunku poprawy naszego życia, dążenie do tego, by stawać się lepszym. Rozwój osobisty to sposób na wyznaczenie celów w swoim życiu oraz dostosowanie narzędzi i metod, które mają służyć osiągnięciu celów.

 

Rozwój osobisty powinien obejmować wszystkie najważniejsze sfery życia człowieka:

 • sfera intelektualna (rozum, wiedza, inteligencja, umiejętności)
 • sfera duchowa (wartości, przekonania)
 • sfera emocjonalno – społeczna (uczucia, relacje, komunikatywność)
 • sfera fizyczna (zdrowie, ciało, kondycja, finanse, życie zawodowe)

 

W rozwoju osobistym bardzo ważna jest harmonia. Aby się rozwijać i dążyć do określonych celów, musimy być świadomi swoich wad. Musimy wiedzieć, gdzie należy dokonać zmian. Bardzo ważna jest wiara w to, że zmiany są możliwe. Należy też podjąć odpowiednie działania, które doprowadzą do zmian na lepsze. Najlepsze efekty osiągniemy, jeżeli rozwój będzie świadomy i zaplanowany.

 

Co warto w sobie rozwijać?

 

Istnieje kilka obszarów rozwoju osobistego:

 • pewność siebie i poczucie własnej wartości
 • umiejętność rozwiązywania problemów
 • umiejętność komunikacji
 • umiejętność nawiązywania relacji z ludźmi
 • umiejętność osiągania celów i motywowania się
 • emocje, nawyki
 • produktywność i umiejętność organizacji czasu

 

Rozwój osobisty należy zacząć od dokładnego przemyślenia i zastanowienia się nad swoją sytuacją. Następnie warto poszukać odpowiedniej literatury na temat rozwoju osobistego. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych książek na ten temat. Można znaleźć też wiele audiobooków, które poruszają tematykę rozwoju osobistego.

Można też zapisać się na warsztaty, porozmawiać na ten temat ze specjalistą, z trenerem rozwoju osobistego. Rozwój osobisty to nie jest dążenie do tego, by udawać przed innymi ludźmi kogoś, kim nie jesteśmy. To nie jest robienie czegoś wbrew sobie. Rozwój osobisty to nasze dążenie w kierunku doskonałości. To styl życia polegający na tym, że każdego dnia robimy krok do przodu dążąc do doskonałości.

 

Rozwój osobisty proces długotrwały. To nieustanna praca nad sobą. Jeżeli już zaczniemy pracę nad sobą, nie możemy jej już przerywać. Odłożenie pracy nad sobą na pewien czas może spowodować, że zaczniemy się cofać. Rozwój osobisty to działania, które mają na celu rozwijanie własnej osobowości. Działania te mogą polegać na zdobywaniu nowej wiedzy, nowych umiejętności, pozbywaniu się własnych wad i złych nawyków, zmianie sposobu spoglądania na świat.

 

Jeżeli stale podejmujemy działania prowadzące do zmian na lepsze, z czasem poprawi się nasze samopoczucie, zaczniemy odczuwać coraz mniej negatywnych emocji, łatwiej przejmiemy kontrolę nad naszym życiem.

 

Podejmując działania w kierunku realizacji zamierzonych celów warto wyznaczyć sobie ramy czasowe, warto przygotować sobie plan rozwoju osobistego. Realizując poszczególne etapy planu rozwoju osobistego warto wyznaczać sobie małe nagrody. One zmotywują nas do dalszej pracy.